"LANA" program

Útmutató a családnak...gyakorlati tanácsok,használható tudás!

A GYERMEKI JÁTÉK

A gyermek a játék során fedezi fel a világot, alakít ki kapcsolatokat a környezetével, tanul, fejezi ki érzelmeit, s ennél fogva a játék elengedhetetlenül fontos a normális fejlődéséhez. Ezért nagyon oda kell figyelni arra, milyen játékod adunk a gyermekeink kezébe!

A játék sajátosságai:

- minden külső kényszertől mentes

- spontán tevékenység

- örömforrás

- önmagáért való: maga a tevékenység, a manipuláció, a képzelet okoz örömet

- éppúgy áthatja a felelősség, mint a felnőtt munkáját

Milyen a jó játék?

- Megfelel a gyermek korának és nemének.

- Megfelel a gyermek értelmi fejlettségének.

- Alkalmazkodik a gyermek mozgásfejlettségéhez, fejleszti a manipulációt és a mozgáskoordinációt.

- Minél több érzékszerv számára nyújt ingert (megtapintható, színes, hangot ad …)

- Egyszerre nem túl sok, mert túlingerli a gyermeket, de nem is kevés, mert az ingerszegény környezetnek nincs fejlesztő jellege.

- Készséget, kreativitást fejleszt.

- Ismeretet, tapasztalatot nyújt.

- Nem balesetveszélyes.

- Könnyen mosható, tisztítható, fertőtleníthető.

- Természetes anyagból készült.

- Alakja, formája olyan, hogy a gyermek meg tudja fogni.

- Változatos (bizonyos időközönként új játékokat is kell adnunk a gyermeknek).

A gyermek a játék segítségével:

- különböző funkciókat gyakorol

- szabadul meg konfliktusai és kellemetlen érzései egy részétől

- a kellemes élményt újraéli, ha ismételten eljátssza - utánozza a felnőtteket és a többi gyermeket

- megőrzi realitásérzését még akkor is, ha teljesen beleéli magát

- megszerzi a tanuláshoz szükséges ismereteket, jártasságokat, készségeket és képességeket

- megismeri környezetét

- fokozza beszédkedvét és -készségét

- megtanul megfigyelni, problémákat megoldani, szituációnak megfelelően viselkedni, elgondolásait megvalósítani, alkalmazkodni

- fejleszti személyiségét

- önállósodik

 

1207854267_08.gif

JÁTÉKOK

Játékok a szájjal:

az első hónapban a gyermek azzal játszik, hogy nyálbuborékokat ereget, nyelvét körbejáratja a szájában, az ajkán. Mikor már nagyobb lesz, kifújja a pépet a szájából.

Játszás a kézzel:

összeteszi a kezeit, mutatóujjával felfedezi a száját. Később sorra veszi az ujjait, gagyog nekik, szereti és várja az „Ez elment vadászni” játékot. - Hangjáték: a második-harmadik hónap táján gargalizál, gurgulázó hangokat hallat.

Térdenülős játékok:

A mozgás, ringatás és a közben mondott mondóka (pl. "Gyí te paci...") együttese okoz a gyermeknek örömet. - Színes kendők: a kiságy szélére kössük, úgy, hogy ne tudja levenni és magára tekerni. Később, a kezébe is adhatjuk, mert örömöt okoz neki a gyűrögetése, húzogatása(legyünk mellette!!!) . A gyerekek megbabonázza ahogy a selyemkendőket lebezgeti a szél vagy ahogy mi mozgunk vele.Később a mozgásos,táncos játékoknál is elővehetjük.

Mobil játékok:

A gyermek látóterébe a kiságy fölé akasszuk, hogy a mozgása és az általa kiadott hangok lekössék a gyermek figyelmét.Ügyeljünk arra, hogy stabil legyen, nehogy leessen, vagy a gyermek magára rántsa, ill. arra is, hogy a gyermeknek ne kelljen rendellenesen tartani a fejét ahhoz, hogy láthassa. Jó, ha vörös és sárga színű, mert azt kedvelik leginkább a kisbabák. 2-3 hónapos korban alkalmazzuk őket.

Csörgő:

A kezébe veheti, megrázhatja, megmarkolhatja, szájába veheti anélkül, hogy lenyelné. 2-3 hónapos korban.

Színes állatok, babák:

bb024.gifKiválasztásuknál ill. a gyermek környezetében való elhelyezésüknél ügyeljünk arra, hogy mikor a szájába veszi, apró szőr-, ill. anyagdarabok leszakadhatnak róluk és a gyermek félrenyelheti őket. 4-8 hónapos korban adjuk a gyermeknek. 

Egymásba helyezhető játékok:

Pl.kockák, vödrök. Segítségükkel fejlődik a gyermek fogása és elsajátítja a kisebb, nagyobb, egymásba helyezhető fogalmát. Ezeket elsősorban a második félév során fedezi fel és élvezi a gyermek. 8-12 hónapos korban. 

Versek, mondókák, gyermekdalok:

A ritmusossága miatt érdekes a gyermek számára. A gondozási feladatok közben(etetés,öltöztetéS,fürdetés) mondogatva elősegíti, hogy a gyermek hamarabb kezdjen el kommunikálni, hogy megtanulja testrészeit… A 6 hónapos kisbaba már élénken figyeli az éneklő szülőt, sőt ő is megpróbál utánozni egyes hangokat. -

Babycomp: 

Csak akkor helyezzük bele a gyermeket, mikor már stabilan tud ülni. Ügyeljünk arra, hogy ne legyen benne huzamos ideig, mert nehezebben tanulja meg a járáshoz szükséges egyensúlyozást és csak később tanul meg járni. Emellett balesetveszélyes is, mert könnyen felborulhat a küszöbnél és szétszórt játékokon. 

Bújócska, kukucs-játék: 

Elsődlegesen azért okoz örömöt, mert egy szeretett személlyel (testvér, szülő, nagyszülő) együtt történik a játék. De benne van az ismételgetés és az izgalom öröme is. Takarjunk le játékokat kendővel,a kicsiket elvarázsolja amikor újból megpillantják kedvenc tárgyukat.Ezt lehet úgy is játszani hogy mi magunk bujunk a kendő alá vagy ha már nagyobb őt bújtatjuk alá. 

Mesekönyvek:

 bb042.gifKemény lapokból készült könyvet adjunk a gyermeknek, mert azt nem tudja olyan könnyen széttépni és a papírt lenyelni. Jó, ha a környezetben is megtalálható állatokat és eszközöket ábrázolnak a képek, mert ezek segítik a szavak mielőbbi elsajátítását és az állatok hangjainak utánzása is örömöt okoz. Ügyeljünk arra, hogy a gyermeknek ne adjunk újságot, bármennyire is szeret játszani vele, mert a nyomdafesték ólmot tartalmaz, ami mérgező.

Vízben történő játékok: 

Miután a gyermekek már stabilan ülnek, nagyon szeretnek pancsolni a vízben. Praktikus könnyű műanyagból készült és felfújható játékok alkalmazása a vízben, mert ezek nem süllyednek el és így a gyermeknek nem kell értük a víz mélyére lenyúlnia. A vízben lévő gyermeket soha ne hagyjuk magára, mert a fürdőszoba és a vízi közeg fokozottan balesetveszélyes terület. 

Szabadban történő játék:

1141934143.gif

A gyermekek szeretnek a szabadban lenni, mert folyamatosan új ingerekkel találkoznak, felfedezik a világot, ismereteket szereznek környezetükről, ismeretlen emberekkel, gyerekekkel, állatokkal és növényekkel találkoznak. Figyeljünk, hogy ne legyenek sokáig közvetlenül a napon,nehogy napszúrást kapjanak ,és ne hagyjuk őket felügyelet nélkül, hiszen sok veszély (közlekedés, mérgező növények,állatok, gödrök, különböző tárgyak,kavicsok lehetnek amit lenyel) leshet rájuk a szabadban

És most pár szót a mozgásos játékokról,plussz tevékenységekről.

Labdarúgás

6–7 éves kortól.Három korcsoport van: kezdő – 6–7 éveseknek 5 fős csapattal, 8–9 éveseknek 7 fős csapattal és 10–11 éveseknek 7 és/vagy 9 fős csapattal. A motoros, az intellektuális és az érzelmi fejlődést. Javítja az általános koordinációs készséget és tudatosítja, mi mindenre használható a láb, mint “eszköz”. A hangsúly a játékon van, nem a versenyen és a rangsoroláson. A labdarúgás bevezetőül szolgálhat bármely csapatjátékhoz, mert többek között olyan alapfogalmakra tanítja meg a gyermeket, mint “csapattárs”, “ellenfél”, “támadás” vagy “védekezés”. Korcsoporttól függ. Kezdőknek elég kb. 75 perc hetente egyszer. A nagyobbak hétvégén is lemehetnek a pályára. A meccsek hosszúsága is kortól függ, 2x15 perc kezdőknek, 2x25 perc a második korcsoportnak és 2x30 perc a harmadiknak. Semmi. Orvosi igazolás szükséges. Az ízületekre tanácsos odafigyelni. Sort, trikó, zokni, esetleg lábszárvédő, stoplis focicipő. A kapusnak kesztyű, térdvédő. A legfiatalabb gyerekek kisebb és könnyebb labdával játszanak.

Kosárlabda

5 éves kortól. A mozgást, a testtel és a labdával való ismerkedést. A gyermek megtanulja, hogyan kell futni, ugrani, helyet változtatni labdával a kézben. 7–8 éves korban kezdődik az ismerkedés a kosárral. Ebben a korban még nem szabad versenyezni. A kosárlabda ugyancsak fontos eleme: a tér. A pálya méretéhez képest a gyermek nagyon kicsi, nehezen méri fel és használja ki a játékmezőny egészét. Egyetlen támpontja a játékosok trikójának színe, ezért hajlamos arra, hogy mindig aszerint mozogjon. 5–6 évesek 1 órát, 7–8 évesek 2 órát. Semmi, de orvosi vizsgálat szükséges, mielőtt a gyermek elkezdi. Trikó, rövidnadrág, magas szárú kosarascipő, kosárlabda.

Torna

Már 3 éves kortól el lehet kezdeni. Az önbizalmat azáltal, hogy segít a gyermeknek teste és környezete tudatos felfedezésében. A torna jól fejleszti a pszichomotoricitást. A mozgáskoordináció fejlesztése 8–9 éves korig igen lényeges. Az edzővel közösen kell meghatározni. Vigyázni kell, ha a gyermek ínszalagjai még nem elég erősek. Kérjük ki a szakorvos véleményét. Lányoknak tornadressz vagy cicanadrág, fiúknak atlétatrikó vagy pólótrikó, tornanadrág, tornacipő. A kicsik sokszor mezítláb tornáznak.

Klasszikus balett

4 éves kortól megismerkedhet vele a gyermek, de csak 8 éves kortól kezdjen el rendszeresen táncórára járni. A balett sportnak, művészetnek és kreatív tevékenységnek is felfogható. Fejleszti a pontosságot, a kitartást, az összpontosítást, az egyensúlyérzéket. Megtanítja a gyermeket arra, hogy figyeljen a testére, ápolja és becsülje. A serdülők gyakran olyan szemérmesek és gátlásosak, hogy képtelenek a tükör előtt, saját testüket látva gyakorolni. A balett azonban fejleszti az önbizalmukat. 8 éves kortól heti 2 óra elegendő. Ezt követően a táncórák gyakorisága a gyermek kitartásának a függvénye. Meg kell fontolni, hogy megfelelő sport-e olyan gyermeknek, akinek gerinc- vagy ínszalagproblémái vannak. Lányoknak balettruha, harisnyanadrág, balettcipő, fiúknak fekete vagy fehér harisnyanadrág, azonos színű balettcipővel, testhez álló pólótrikó

Úszás

Van olyan speciális oktatási forma, melynek során már a csecsemőket is tanítják úszni. Egyébként 6 éves kortól szokás kezdeni. Az úszás az ember számára nem olyan természetes, a mindennapi élet részét képező mozgásforma, mint a gyaloglás vagy a futás. A gyermeknek először is nem szabad félnie a víztől, meg kell tanulnia, hogy belemenjen vagy beleugorjon, hogy lemerüljön a víz alá vagy fennmaradjon a felszínén, el kell sajátítania, hogyan kell egy helyben maradni és taposni a vizet vagy mozogni benne. Ez a sport fejleszti a koordinációs érzéket és a légzésritmus szabályozását (még asztmás gyermekeknek is ajánlott). A kisgyermek önbizalmat merít belőle és megtanul bízni a testében, mely addig ismeretlen, új közegben is képes mozogni. Háromszor másfél óra bőven elég. Nincs különösebb orvosi ellenjavallat. Megfontolandó, ha a gyermeknek gyakran van középfül- vagy arcüreggyulladása. Fürdőruha, úszósapka, úszószemüveg

Tenisz

Minitenisz létezik már 5–6 éves kortól. A komolyabb edzések 9 éves korban kezdődnek. Az összpontosítást, a gyors reagálókészséget. Az egyik legtökéletesebb mozgásfejlesztő sportág. 5–6 éveseknek heti 1 óra, 7–8 éveseknek 2 óra. A komoly edzések több mint 2 órát is igényelnek. Semmi. Orvosi igazolás szükséges.Rövidnadrág, teniszcipő, zokni, trikó. A különböző korcsoportok különböző súlyú és méretű labdával, illetve ütővel játszanak. Korcsolyázás 4 éves kortól. Az egyensúlyérzéket, a könnyed, kecses mozgást, a siklás szeretetét. Ez a sport idővel hajlékonyságot és küzdőszellemet követel. 6–11 éves korig maximum 6 órát. Semmi. Az edző kérhet orvosi igazolást. Korcsolya, kesztyű, nadrág, dressz a versenyzéshez

Cselgáncs

6 éves kortól. Egyes sportegyesületek azt ajánlják, hogy már 4 évesen ismerkedjen meg a gyerek ezzel a sporttal. Olyan életszemléletet, melynek alapja az udvariasság, a bátorság, az őszinteség, a becsület, a szerénység, a tisztelet, a barátság és az önfegyelem. Kiegyensúlyozott és koordinált mozgásra tanítja a gyermeket. Ideális a félénk, ideges típusnak, mert önbizalmat ad neki. A cselgáncs nem veszélyes, mert a fojtó, szorító technikákat csak 15 éves kortól tanítják. A foglalkozások gyakorisága nincs szabályozva. Semmi, de azoknak ajánlott, akik képesek erőkifejtésre. Kimonó és öv

Vívás

Minimum 6 éves kortól. 6 éveseknek kétszer 1 óra, 10 éves kortól kétszer másfél óra és 13 éves kortól kétszer 2 óra. A türelmet, az ügyességet és a pszichomotoros fejlődést. A vívás a “párbajszerű” sportok legmarkánsabb példája. A támadó és védekező akciók sikere figyelmet és gyors cselekvést követel. Nagyon fontos a kitartás és a jó összpontosítás. Nem ajánlott asztmás gyermekeknek, mivel zárt térben zajlik. A vívómaszk zavarhatja a rosszul látó gyerekeket. Cipő, zokni, nadrág, mellény, kesztyű, maszk. Tőr, kard vagy párbajtőr

Kézilabda

7 éves kor előtt csak belekóstolhat ebbe a sportba. A kézilabda nagyon alkalmas arra, hogy a gyerek megtanuljon egy adott térben helyezkedni: fut, ugrik, eldobja a labdát és körülnéz. 2–3 óra elég. Semmi. Orvosi igazolás szükséges, mielőtt belekezd a gyermek. Rövidnadrág és pólótrikó. Jó minőségű sportcipő.

Internetes játékok:
Én azt javaslom,mértékkel és szigorúan szülői felügyelet mellett http://www.jatekvolgy.hu/meses.html


Weblap látogatottság számláló:

Mai: 22
Tegnapi: 20
Heti: 131
Havi: 997
Össz.: 266 115

Látogatottság növelés
Oldal: A GYERMEKI JÁTÉK
"LANA" program - © 2008 - 2024 - ovoda.hupont.hu

A HuPont.hu segítségével egyszerű a honlap készítés! Programozói tudás nélkül is: Honlap készítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »