Máriahegyi Tanyaovi

,,Légy te a változás, amit látni szeretnél a világban". Organikus pedagógia.Útmutató a családnak...gyakorlati tanácsok,használható tudás!

AZ ALVÁSRÓL SZÜLŐKNEK

 

Hat-hét hónapos korára minden kisgyermeknek(ha nem beteg) tudnia kell egyedül,10-12 aludnia egyfolytában.

 

Az alvászavar oka lehet:

 

  • rossz szoktatás(98%)
  • lelki problémák
  • fejlődési ugrás
  • de akár a fogzás is okozhat zavart az addig jól alvó gyermek életében

 

Az utóbbi kettő általában nem tart sokáig,néhány nap ill.hét.

 

Az álmatlanság tünetei:

 

  • nehezen tud egyedül elaludni
  • nem alszik mélyen,minden pici zajra felébred
  • éjszaka 3-5 -ször is felébred,és nehezen alszik vissza
  • keveset alszik

 

,de VAN MEGOLDÁS,még nem késő!!!

 

bb008.gif

 

 

 

Megkell újra tanítani a gyerekeket aludni!

 

  1. Fontos hogy legyen napirend!!!!!
  2. Az esti lefekvéskor legyen egy megszokott rend pl:altatódal,mese,kis versike!!!!!
  3. A szülők akkor menjenek ki a szobából mikor még fenn van<(mi sem szeretnénk,ha pl.egy kanapén elalszunk,több emberrel körülvéve(akiket szeretünk és akikkel biztonságban érezzük magunkat) és egy másik helyen ébrednénk egyedül....kisgyermekek esetében ez fokozottan igaz)>!!!!!

 

 

 

  1. Ha sír a gyermek bekell menni hozzá,megsimogatni,hogy biztonságban érezze magát,de semmiképpen ne próbálják elaltatni vagy elhalgatatni.Utána kikell menni!Vagy pedig lekell ülni a szobában,de nem szabad szemkontaktust létesíteni vele,játszani,felvenni,beszélni hozzá,villanyt kapcsolni,csak üljünk ott nyugodtan(bár kétségtelen hogy nagyon nehéz lesz)Tapasztalatom szerint ez nagyon hatékony!!!
  2. Ne engedjük felkelni,csendesen fektessük vissza és mindannyiszor kivánjunk jó éjszakát,nem kell hosszú magyarázat,de ne ngedjünk neki,mert akkor kezdhetjük előről!
  3. Ezt megkell ismételni minden éjjel,de egyre messzebb üljünk le és a végén menjünk ki,esetleg hagyjuk résnyire nyitva az ajtót,később már azt sem kell.Elkell érni hogy biztonságban érezze magát egyedül is és ennek ez a menete.

 

és még pár tutti tipp,amit érdemes megfogadni!

 

  • ne legyen a szobában fényforrás
  • a szobában legyen csend
  • legyenek az ablakokon sötétítő  vagy redőny,függönyök,amit mindig ugyanakkor húzunk el pl.mese elött
  • ne legyen a szobában túl meleg(az optimális a 18-20 fok)
  • javaslom hogy este fektetéskor szellőztessenek ki(pár percig)-csodát tesz,a beáramló levegő hűvössége elől a meleg takaróba szivesen bújik így a gyermek:)
  • a szülők mindketten tartsák be a szabályokat,a napirendet(pl.hogy este 20.00kor fektetik le a gyermeket)
  • kuckósítsunk,nagyon javaslom a peremmel ellátott gyermek ágyakat,a gyerekek szeretik mert nagyobb biztonság érzetet ad,ne legyen pl.a baldahin túl zárt,elég csak jelképesen megjelennie.
  • esti lefektetés elött már nem szabad felpörgetni a gyereket se édességgel,se túl pörgős játékkal,se a televízióban vetített mesékkel,dvd filmekkel)

 

Ha nem alszik a baba napközben

 

 6-8 hetes korig gyakori, hogy a baba, aki kezdetben az egész napot átaludta, egyszercsak úgy dönt, mostantól nem alussza át, hanem evés után még fentmarad egy kicsit. Az anyuka azonban tovább erőlteti az alvást, így végül az egész nap az ekörüli küzdelmekről szól.

 

Kézben ringatva, cicin, hordozóban stb. altatod el a babát, és amikor le akarod tenni a kiságyba, felriad. A legjobb, ha a baba eleve a kiságyban alszik el, fél éves korig erre gond nélkül megtaníthatod, ezután már csak némi sírás árán. Ha nincs ehhez kedved, akkor jó, ha tudod, hogy a baba 20 perc után alszik el mélyen, ennyi ideig kell ringatnod tehát ahhoz, hogy olyan mélyen aludjon, hogy be tudd tenni a kiságyba.

Még nem álmos ...az anyuka úgy gondolja már biztos fáradt a kicsi, ezért megpróbálja elaltatni. Ennek általában az a vége, hogy a baba csak 20-30 percet alszik, vagy nem akar elaludni. A baba ébrenléti ciklusai általában ugyanolyan hosszúak. Újszülött korban 30-40 percet, 1 hónaposan 1 órát, 2 hónaposan 1,5-2 órát, 3 hónaposan 2-3 órát, 6 hónaposan 3 órát, 9-10 hónaposan 4 órát, 1 évesen 5 órát tud egyhuzamban ébrenlenni a csecsemő. Ha ennyit van ébren, utána biztosan nem lesz gond sem az elalvással, sem az alvás mennyiségével. Mint ahogyan az alvásnak is vannak fázisai, úgy az ébrenlétnek is. Amikor felkel a baba, akkor a legéberebb, majd lassan elfárad, aztán elérkezik egy pont, amikor már az álmosság jeleit adja, de még nem elég fáradt, míg végül egészen elfárad, lelassul. Ha ekkor fektetjük le , akkor gond nélkül el tud majd aludni. De ha , közben valami új, érdekes inger éri, akkor átlendül a holtponton és ismét felpörög (most már rövidebb időre). Ha ilyenkor próbáljuk lefektetni, akkor nehezebben megy majd, hogy ellazuljon.

 

 Néha programok vagy más dolgok miatt nem tud akkor aludni a baba, amikor szokott. Pl. el kell indulni valahová, ezért korábban akarjuk lefektetni, vagy nem a megszokott helyén alszik, és ez megzavarja. Nálunk ez sajnos gyakori volt,de ezen segíthet ha hamarabb öltöztetjük fel,hogy ezzel ne kelljen megzavarni induláskor.Olyan is előfordulhat, hogy a kicsi át akar térni a napi háromszori nappali alvásról a kettőre, vagy a kettőről az egyre és azért nem akar a megszokott időpontban elaludni. Ha eddig nem volt gond a nappali alvásával, de most hirtelen nem akar aludni, akkor elsőként mindig arra kell gondolni, hogy esetleg át akar térni az eggyel kevesebb napközbeni alvásra. Általában 6-8 hónapos kor között térnek át a háromszori alvásról a kettőre és 10-15 hónapos kor között a kettőről az egyre. Átmeneti időszakokban sok anyuka kínlódik azzal, hogy egyik nap az új rendszer szerint alszik a baba, a másik nap pedig a régi szerint. Ilyenkor nem szabad erőltetni sem az egyiket, sem a másikat, hanem hagyni kell, hogy a baba diktálja a tempót.

 

 8 hetes alatti csecsemőknél gyakran előfordul, hogy elalvás után kicsivel sírva felébrednek vagy nem tudnak elaludni. Ez általában a hasfájásnak köszönhető. Éppen ezért sosem szabad evés után azonnal, teli hassal lefektetni a babát, mert ilyenkor beindul az emésztése és felébreszti, vagy el sem tud aludni miatta.

 

Frontátvonulás, hidegfront, melegfront, fogzás,fejlődési ugrás: ezek mind-mind összezavarhatják a baba nappali alvását néhány napra. Türelem,idővel rendbejön a dolog. A fogzást pedig mindenképpen kezelni kell valamivel. A sikeres nappali alvás záloga a megfelelő szokások kialakítása. Nappal éppen olyan elalvási rituálékra van szükség, mint az esti alvás előtt. Az álmosodó gyereket kicsit megdédelgetheted, énekelhetsz neki, a nagyobbaknak olvashatsz mesét, a lényeg a rendszeresség. Nincs szabály arra, mikor szokik le a gyerek a nappali alvásról. Nem kötező, hogy 6 éves koráig aludjon napközben, a kicsik többsége már 2-3 éves kora között képes 12 órát ébrenlenni egyhuzamban, majd 12 órát végigaludni éjszaka, míg mások még 6-7 évesen is szívesen szundítanak napközben. Másfél éves kor után, ha képtelenség elaltatni a kicsit napközben, nem érdemes küzdeni vele, inkább azt érd el, hogy délután, amikor már fáradt, egy félórát nyugodtan feküdjön, pihenjen, olvassatok mesét, hogy kicsit feltöltődjön, így jobban kibírja estig.

 

Remélem tudtam segíteni!

 

LAJCSI ALTATÓJA

 

Csillag az égen Csillog csodaszépen,

 

Tente, baba, hajcsi, Aludj, kicsi Lajcsi!

 

Itt ülök nálad, Őrizem az ágyad,

 

Tente, baba, hajcsi, Aludj, kicsi Lajcsi!

 

Holnapra édes, Sütök neked rétest.

 

 Tente, baba, hajcsi, Aludj, kicsi Lajcsi!

 

Photobucket

 

Simai Mihály: Maci-altató

 

Méhes odú,
lik-
luk
lak.
Rajta van egy
csip-
csup
csap.
Ha megnyitod azt a csapot,
csodafinom méz csöppen.

 

Hét bögrável idehozok,
aludjatok, kicsi bocsok,
szép csöndben!

Gazdag Erzsi: Ringató

 

Ring, ring,
ring a nád.
Nádon ring a fészek.
Nádirigó kisfia,
aludj, álmodj szépet!

 

 

 

Du-du
szól a szél.
Szól a szél dudája.
Elaludt a kisrigó.
Alszik a nád és a tó.
Alszik, alszik minden.
Aludj te is, kincsem!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 5
Tegnapi: 41
Heti: 67
Havi: 442
Össz.: 271 364

Látogatottság növelés
Oldal: SEGÍTSÉG AZ ALVÁSHOZ
Máriahegyi Tanyaovi - © 2008 - 2024 - ovoda.hupont.hu

A HuPont.hu segítségével egyszerű a honlap készítés! Programozói tudás nélkül is: Honlap készítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »