"LANA" program

Útmutató a családnak...gyakorlati tanácsok,használható tudás!

KINYOMTATHATÓ SABLONOK1207854238_59.png

AJÁNDÉK DOBOZOK1214139978_12.jpg

ÓRARENDEK1213694223_21.jpg

LEVÉLPAPÍROK1212857685_79.jpg

KIFESTŐKkifesto46.gif

HÁZI KÉSZÍTÉSŰ GYURMA

Az alábbi recept szerint mi magunk is főzhetünk otthon olyan gyurmát, ami rugalmas, könnyű, nagyon jól gyúrható, éppen ezért a legkisebb kezeknek is nagy élvezet leszvele a játék.

• 0,5 kg liszt
  • 6 dl  víz
  • 4 evőkanál

• 3 evőkanál olaj
  • 2 evőkanál borkősav (gyógyszertárban, gazdaboltban kapható)

Elkészítés:

Fazékban összekeverjük a hozzávalókat, tűzhelyen közepes lángon állandó keverés mellett főzzük, kb. 15-20 percig, amikor összeállt, (akkor már nehéz keverni) levesszük a tűzről, langyos állapotban adagokra szedjük, (temperával ahányféle színt akarunk készíteni, annyi felé osztjuk szét). Színes temperával színezzük oly módon, hogy a gyurmagombócokba jól belegyúrjuk a temperát, mintha cipót gyúrnánk. Nem baj, ha csomós lett, mert a színezésnél eltűnnek a csomók. Módosított recept (egyszerűbb, és ugyanolyan jó): A vizet feltesszük forrni, beleszórjuk a sót, borkősavat, hozzáadjuk az olajat. Ha mindez feloldódott, a forró vízbe beletesszük a lisztet is, és erőteljes mozdulatokkal, fakanállal keverjük 1-2 percig. Így is összeáll, és remekül használható. Könnyen formázható, kijön a ruhából, ha kész a mestermű, akkor meg is lehet szárítani.

Jól záródó dobozban sokáig eláll.

Nehézségi fok:

• a gyurmát mindenképpen felnőtt készítse
  • a gyurmával a legkisebbektől a legnagyobbakig mindenki könnyen alkothat.

KUTYUS

• 15-20 cm hurkapálca
  •  fonal a felfüggesztéshez
  • kb. 50 cm köperszalag
  • 10 dkg fonal a kutya szőrének
  • fonal a kutya szemének,
  • kis darab piros anyag nyelvnek,
  •  cérna

• ragasztó
  •  egy kb. 15x20 cm-es könyv.

Elkészítése:

Vegyünk 50 cm köperszalagot vagy készítsünk anyagból egy kb. 50 cm hosszú és kb. 3 cm széles szalagot. Megfogjuk a könyvet, a szalagot a könyv hosszabbik oldalára fektetjük és a két végét a könyvlapok közé betűrjük, hogy fixen álljon. Elkezdjük a fonalat feltekerni a könyvre, ahol a szalag van. Ez lesz a kutyának a gerince. Minél több réteget tekerünk szépen végig, annál több szőre lesz a kutyánknak. A fonalat nem szabad sem túl lazán, sem túl erősen tekerni. Próbáljunk egyenletesen dolgozni. Haladhatunk szépen szabályosan, egyszer végigmenve és egy-egy helyre több réteget tekerve, vagy csinálhatjuk ide-oda haladva a két vége között, kb. 60-szor.

A  kutyához ide-oda haladva tekertük a fonalat. Ha elég dúsnak tűnik a fonalhalom, akkor a könyv alsó szélén elvágjuk a fonal végét. Utána alul -ahol nincs a szalag- végigvágjuk a fonalat, ugyanúgy, mintha pompont készítenénk. A munkát óvatosan leemeljük a könyvről és kiterítjük az asztalra. A szalag kerül az asztallapra és felül lesz a fonal. Így a kutya hasa fekszik az asztalon és a hátán dolgozunk. Kézzel kicsit eligazgatjuk a fonalat. Kialakítunk egy kicsit vastagabb részt a nyakának, ez kb. az egyik végétől 6-7 cm-re legyen. A 6-7 cm-es résznek a végétõl 2 cm-re felemeljük a fonalat és beteszünk pár, kb. 6 cm hosszú sötét színű fonalat a fehér fonalak közé szemnek. Figyeljünk arra, hogy a fehér fonal rendesen fedje a színes fonalat. Utána varrjuk végig a szalagot, hogy a fonalakat rögzítsük a helyükön. Dolgozhatunk kézzel vagy géppel is. A szalag csak a hasán lesz a kutyának, nem kell körbefognia a fonalakat. Alapos munkát végezzünk, hogy a fonalak ne tudjanak elmozdulni. Ha készen vagyunk a varrással, a kutya fejénél vágjuk rövidebbre a fonalat. Utána a kutya fejénél és farkánál varrjunk egy-egy fonalat a szalaghoz, ezzel erősítjük majd a kutyát a pálcához. A fejénél lévő 5 cm-rel legyen rövidebb, ezzel emeljük meg a kutya fejét. Egy kisebb piros anyagból a fejénél pár szál fonalra ragasztunk nyelvet a kutyának A munka végén felerősítjük a két fonalat egy pálca két végére.

Krepp-papír virág

• 1 db 15 cm-es hurkapálcika
  •  kb. 50 cm hosszú,
  • 0,5 cm széles zöld krepp-papír a szárnakvagy zöld ragasztószalag
  • kb. 50 cm hosszú,
  • 4,5-5 cm széles színes krepp-papír a virágnak
  • olló
  •  ragasztó

Elkészítése:

A hurkapálcika felső részét kb.1 cm hosszan beragasztózunk, és a színes krepp-papírt kicsit ráncolva elkezdjük körben ráragasztani. A papír alsó részét ahogy tekerjük, időnként egy kisebb szakaszon beragasztózzuk. Figyeljünk rá, hogy folyamatosan picit ráncolva tekerjük a virág fejét. Amikor ezzel készen vagyunk, akkor a hurkapálca többi részét zöld papírral vonjuk be. A virág fejének az alsó részét körben beragasztózzuk, és ott kezdjük el a zöld papírt rá tekerni. Fontos, hogy ezt szorosan tekerjük, és rézsútosan haladjunk lefelé. Ha a szár végéhez értünk, ott egy kis darabon oda kell ragasztani a papírt.

Nehézségi fok:

• közepesen nehéz
  • kisebb gyerekeknek is ajánlott felnőtt felügyelete mellett

HÚSVÉTI TOJÁSFESTÉS TERMÉSZETESEN

Vöröses barna

• a vöröshagyma héja (ha többet használunk, vörösesebb, kisebb mennyiség esetén szép mályva színt érhetünk el).

Rózsaszín

• áfonyaszörp

• ecetes cékla leve Liláskék, szürkéskék

• cseresznyefa kérge