KINYOMTATHATÓ SABLONOK
HÁZI KÉSZÍTÉSŰ GYURMA
Az alábbi recept szerint mi magunk is főzhetünk otthon olyan gyurmát, ami rugalmas, könnyű, nagyon jól gyúrható, éppen ezért a legkisebb kezeknek is nagy élvezet leszvele a játék.
Hozzávalók:
Elkészítés:
Fazékban összekeverjük a hozzávalókat, tűzhelyen közepes lángon állandó keverés mellett főzzük, kb. 15-20 percig, amikor összeállt, (akkor már nehéz keverni) levesszük a tűzről, langyos állapotban adagokra szedjük, (temperával ahányféle színt akarunk készíteni, annyi felé osztjuk szét). Színes temperával színezzük oly módon, hogy a gyurmagombócokba jól belegyúrjuk a temperát, mintha cipót gyúrnánk. Nem baj, ha csomós lett, mert a színezésnél eltűnnek a csomók. Módosított recept (egyszerűbb, és ugyanolyan jó): A vizet feltesszük forrni, beleszórjuk a sót, borkősavat, hozzáadjuk az olajat. Ha mindez feloldódott, a forró vízbe beletesszük a lisztet is, és erőteljes mozdulatokkal, fakanállal keverjük 1-2 percig. Így is összeáll, és remekül használható. Könnyen formázható, kijön a ruhából, ha kész a mestermű, akkor meg is lehet szárítani.
Jól záródó dobozban sokáig eláll.
Nehézségi fok:
KUTYUS
Hozzávalók:
Elkészítése:
Vegyünk 50 cm köperszalagot vagy készítsünk anyagból egy kb. 50 cm hosszú és kb. 3 cm széles szalagot. Megfogjuk a könyvet, a szalagot a könyv hosszabbik oldalára fektetjük és a két végét a könyvlapok közé betűrjük, hogy fixen álljon. Elkezdjük a fonalat feltekerni a könyvre, ahol a szalag van. Ez lesz a kutyának a gerince. Minél több réteget tekerünk szépen végig, annál több szőre lesz a kutyánknak. A fonalat nem szabad sem túl lazán, sem túl erősen tekerni. Próbáljunk egyenletesen dolgozni. Haladhatunk szépen szabályosan, egyszer végigmenve és egy-egy helyre több réteget tekerve, vagy csinálhatjuk ide-oda haladva a két vége között, kb. 60-szor.
A kutyához ide-oda haladva tekertük a fonalat. Ha elég dúsnak tűnik a fonalhalom, akkor a könyv alsó szélén elvágjuk a fonal végét. Utána alul -ahol nincs a szalag- végigvágjuk a fonalat, ugyanúgy, mintha pompont készítenénk. A munkát óvatosan leemeljük a könyvről és kiterítjük az asztalra. A szalag kerül az asztallapra és felül lesz a fonal. Így a kutya hasa fekszik az asztalon és a hátán dolgozunk. Kézzel kicsit eligazgatjuk a fonalat. Kialakítunk egy kicsit vastagabb részt a nyakának, ez kb. az egyik végétől 6-7 cm-re legyen. A 6-7 cm-es résznek a végétõl 2 cm-re felemeljük a fonalat és beteszünk pár, kb. 6 cm hosszú sötét színű fonalat a fehér fonalak közé szemnek. Figyeljünk arra, hogy a fehér fonal rendesen fedje a színes fonalat. Utána varrjuk végig a szalagot, hogy a fonalakat rögzítsük a helyükön. Dolgozhatunk kézzel vagy géppel is. A szalag csak a hasán lesz a kutyának, nem kell körbefognia a fonalakat. Alapos munkát végezzünk, hogy a fonalak ne tudjanak elmozdulni. Ha készen vagyunk a varrással, a kutya fejénél vágjuk rövidebbre a fonalat. Utána a kutya fejénél és farkánál varrjunk egy-egy fonalat a szalaghoz, ezzel erősítjük majd a kutyát a pálcához. A fejénél lévő 5 cm-rel legyen rövidebb, ezzel emeljük meg a kutya fejét. Egy kisebb piros anyagból a fejénél pár szál fonalra ragasztunk nyelvet a kutyának A munka végén felerősítjük a két fonalat egy pálca két végére.
Krepp-papír virág
Hozzávalók:
Elkészítése:
A hurkapálcika felső részét kb.1 cm hosszan beragasztózunk, és a színes krepp-papírt kicsit ráncolva elkezdjük körben ráragasztani. A papír alsó részét ahogy tekerjük, időnként egy kisebb szakaszon beragasztózzuk. Figyeljünk rá, hogy folyamatosan picit ráncolva tekerjük a virág fejét. Amikor ezzel készen vagyunk, akkor a hurkapálca többi részét zöld papírral vonjuk be. A virág fejének az alsó részét körben beragasztózzuk, és ott kezdjük el a zöld papírt rá tekerni. Fontos, hogy ezt szorosan tekerjük, és rézsútosan haladjunk lefelé. Ha a szár végéhez értünk, ott egy kis darabon oda kell ragasztani a papírt.
Nehézségi fok:
HÚSVÉTI TOJÁSFESTÉS TERMÉSZETESEN
Vöröses barna
• a vöröshagyma héja (ha többet használunk, vörösesebb, kisebb mennyiség esetén szép mályva színt érhetünk el).
Rózsaszín
• áfonyaszörp
• ecetes cékla leve Liláskék, szürkéskék
• cseresznyefa kérge
• ibolyavirágok
Levendula
• kék szőlő leve
• vagy az előző ibolyakék vizet világosítsuk 2 teáskanál citromlé segítségével, s ezt használjuk festőfolyadéknak
Aranybarna
• sárga hagyma héja
• savanyú káposzta leve
Barna
• diófa barkája
• egy liter forró vízhez adagoljunk 5 evőkanál azonnal oldódó kávét és 1/2 teáskanál ecetet
Zöld
• zöld búza
• petrezselyem
• tegyünk 1/4 teáskanál szódabikarbónát az ibolyakék oldatba